Народний депутат України VII скликання

Олександр Мочков

Уряд пропонує підвищити рівень особистої безпеки суддів та їх близьких родичів

 

Під час чергового засідання уряд пропонує внести зміни до деяких законодавчих актів України з метою посилення державного захисту суддів. Так, у Законі України «Про судоустрій і статус суддів» пропонується розширити перелік осіб, стосовно яких можуть бути застосовані спеціальні заходи захисту. А саме, крім суддів, до цієї категорії належатимуть їх близькі родичі та члени сім’ї.

Також законопроектом пропонується установити заборону щодо розголошення відомостей про суддю органами державної влади, підприємствами, установами, організаціями, особами, яким ці відомості стали відомі у процесі службової діяльності.

Судді надається право на забезпечення мобільними пристроями сповіщення про небезпеку, а також на обладнання житла протипожежною та охоронною сигналізацією за рахунок коштів державного бюджету. Пропонується також розширити повноваження судових розпорядників щодо забезпечення громадського порядку в суді, в тому числі шляхом застосування спеціальних засобів, що використовуються при охороні громадського порядку.

Відповідно до повідомлення Transparency International в Україні (грудень 2012 року) найбільш корумпованим органом в Україні є парламент і суди. Із приходом до влади Януковича українські суди стали одним з найбільш агресивних органів боротьби з політичними опонентами і з представниками бізнесу. Через суди вирішуються будь-які питання усунення неугодних для влади політиків та бізнес-конкурентів.

Беручи до уваги той факт, що уряд планує посилити соціальний захист судів, посилити охорону, можна зробити висновок, що протягом двох наступних років, до виборів президента, через суди будуть здійснюватися тиск на будь-кого, хто стане на заваді діяльності корумпованої влади.

Партія «УДАР» в цілому вважає, що захист суддів має бути посилено – особливо від виконання злочинних наказів. Такий захист не повинен підмінятися закритістю суддів від громадського контролю. Судова гілка влади потребує докорінного реформування. Діяльність судів має бути прозорою і зрозумілою для усіх. Перед тим як посилювати захист суддів та їх родин, представники цієї гілки влади мають задекларувати і оприлюднити свої статки (доходи та витрати).

Реалізація урядової ініціативи щодо «розширення повноваження судових розпорядників щодо забезпечення громадського порядку в суді, в тому числі шляхом застосування спеціальних засобів» може бути використана для тиску на громадських діячів та інших захисників, які приходять до зали суду із метою захисту від неправомірних та незаконних дій.

Цією нормою буде остаточно знищено свободу слова, громадськість може забути про відкритість судових засідань.

Закриття інформації про суддів також може призвести до зловживання працівниками цієї гілки влади, зростанню корупції у судах, можливостей для влади через суди здійснювати тиск на представників опозиції.