Народний депутат України VII скликання
Щодо звіту України по результатах боротьби з корупцією
Україна представить Третій додатковий звіт щодо виконання антикорупційних рекомендацій GRECO за результатами спільних першого та другого раундів оцінювання нашої держави. Представлення відбудеться під час 59-го пленарного засідання Групи держав Ради Європи проти корупції (GRECO), яке проходитиме з 18 по 22 березня 2013 року у Страсбурзі.
Дуже шкода, що Мінюст не оприлюднив до відома громадськості звіту щодо виконання антикорупційних рекомендацій GRECO, який він має намір презентовати у Страсбургу.
Тоді б GRECO почула зовсім іншу позицію щодо оцінки реальних кроків влади у протидії корупції.
Насправді, влада продовжує ігнорувати рекомендації GRECO:
- в Україні досі не створено незалежного моніторингового антикорупційного органу, у якому були б представники громадськості. Більше того, органи влади всіляко блокують антикорупційний моніторинг з боку недержавних інститутів, створюючи обмежений режим доступу до будь-якої службової інформації, інформації про витрати службовців;
- в Україні досі існує дві «паралельні» відповідальності (адміністративна та кримінальна) за корупцію, що дозволяє хабарникам уникати кримінальної відповідальності.
- в Україні і досі, хоч на цьому неодноразово наголошувала GRECO, м’яка відповідальність за отримання і давання хабара, яка дозволяє відкупитися штрафом. Більше того, згідно з «антикорупційним» законом 2011 р., службовцям дозволяється отримувати «дарунки, які відповідають загальновизнаним уявленням про гостинність, та пожертви», одноразовий даток яких 0,5 мінімальної зарплати;
- не дивлячись на вимоги GRECO посилити незалежність прокуратури від політичного впливу, органи прокуратури на сьогодні залишаються дуже політизованими, їх використовують для обслуговування політичних інтересів.
І зовсім смішно звучать реляції Мінюсту про виконання рекомендацій GRECO щодо вдосконалення процедури конфіскації, запровадження антикорупційної відповідальності юридичних осіб, посилаючись на те, що Уряд вніс такі законопроекти у ВРУ. Чому Партія регіонів, маючи більшість у ВРУ і повну підтримку опозиційних фракцій у антикорупційній діяльності, досі не прийняла ці закони, чому вони досі лише законопроекти?
Влада лише імітує виконання рекомендацій GRECO, чим лише підсилює думку міжнародних організацій про Україну як заповідник корупції в Європі.
Антикорупційні ініціативи були одними з ключових у виборчій програмі партії УДАР. Низку законопроектів нами вже внесено до ВРУ, але без зміни влади реалізувати їх на практиці неможливо.