Народний депутат України VII скликання

Олександр Мочков

Національним планом дій на 2013 рік закладається перспектива скорочення педагогів у 1,5-2 рази

Національним планом дій на 2013 рік передбачається збільшення кількості студентів на одного викладача, що може призвести до скорочення педагогічних працівників у 1,5 – 2 рази. Про це повідомила голова комітету освіти і науки Лілія Гриневич, яка для отримання додаткової інформації направила депутатське звернення міністру освіти Д. Табачнику.

Національний план дій на 2013 рік: "Підготовка нормативно-правових актів щодо приведення у відповідність із європейськими стандартами норм навчального навантаження викладачів вищих навчальних закладів, збільшення показника кількості студентів на одного викладача до 18". Для цього потрібно буде скорочувати викладачів.

За європейськими стандартами на одного викладача повинно припадати 4-6 студентів, натомість вже на українського викладача припадає 9-13 студентів.

Торік міністр освіти і науки Дмитро Табачник повідомив – куди і яким чином буде рухатися «реформування» сфери освіти: вчителів у нашій країні забагато! Мовляв, за останні роки кількість учнів зменшилася майже удвічі (з 6,7 до 4,2 мільйона), а педагогів скоротили тільки на 7%.

Як тепер з’ясовується, таким же шляхом планується здійснювати реформування і вищої школи України – зменшити кількість викладачів, збільшивши для тих, хто залишиться працювати, робоче навантаження. Таким, чином, про наукову діяльність викладачам просто доведеться забути.

Викладач, котрий немає вільного часу на зайняття наукою, не здатен навчити студентів повноцінно вчитися та оволодівати науковими знаннями. У результаті, ми отримаємо менш підготовлених молодих фахівців.

Оцінити подібні плани «реформ» інакше як свідому роботу на деградацію суспільства, зокрема, на зниження його інтелектуального та освітнього потенціалу, не можливо.

Знаходячи гроші на силовиків, та урізуючи витрати соціальної сфери, влада залишає нас без майбутнього.

Освіта в Україні і надалі фінансується за залишковим принципом. До затверджених у бюджеті видатків на освіту посадовці обіцяють вносити зміни. Однак, ці зміни лише погіршують ситуацію в освіті.

Починаючи з виборчої програми кампанії 2010 р. В.Януковича «Україна для людей», влада годує освітян обіцянками про підвищення заробітної платні. Ці обіцянки також неодноразово лунали від міністра Д.Табачника, зокрема, про передбачене бюджетом 2012 р. підвищення в 3 рази заробітної плати педагогам.

Натомість, вчителі в останні місяці 2012 р. масово залишилися взагалі без зарплатні.

27 березня 2013 р. М.Азаров на засіданні КМУ повідомив про підвищення зарплати 3,5 млн. працівників освіти, культури, охорони здоров’я, соціальної сфери та інших бюджетних галузей.

Але, на жаль, у нас є всі підстави вважати, що з цим урядом ситуація з виплатою зарплат, особливо наприкінці року не покращиться.

У 2012/2013 н.р. навчальний процес у ВНЗ І-ІІ рівнів акредитації забезпечують 36,4 тис. педагогічних працівників, а у ВНЗ ІІІ-ІV рівнів акредитації — 158,9 тис. педагогічних та науково-педагогічних працівників.

Серед викладачів ВНЗ налічується 69,3 тис. кандидатів наук та 13,9 тис. докторів наук, 46,7 тис. осіб доцентів та 12,5 тис. професорів.

Співвідношення кількості вчителів до кількості учнів в Україні - 1 до 9,4 (тобто 1 вчитель на 9 учнів). У США, до прикладу, співвідношення 1 до 15, у Німеччині - 1 до 14, у Росії, майже як і у нас, 1 до 8.

При цьому показник в Україні має негативну тенденцію в динаміці (2009 рік – 9,5 учня, 2010 рік – 9,4 учня, 2011 рік – вже 9,3 учня на 1-го вчителя).

Аналіз у розрізі регіонів показує, що ситуація в деяких областях ще гірша. У Хмельницькій та Черкаській областях на одного педагога припадає лише 7,9 учня, у Житомирській та Чернігівській – 8,1 учня, у Кіровоградській та Тернопільській – 8,2 учня, у Вінницькій області – 8,4 учня.