Народний депутат України VII скликання

Олександр Мочков

Чергове корупційне покращення тендерних процедур

4 квітня, на «виїзному» засіданні парламенту на Банковій, так звана більшість  ухвалила урядовий законопроект №0884 «Про здійснення державних закупівель» (щодо зміни конкурсних умов).

Закон вводить нові кваліфікаційні критерії для учасників процедур закупівель до 31 грудня 2015 р., згідно з якими замовник може вимагати від учасника замість «наявності обладнання та матеріально-технічної бази», як це передбачено чинною нормою, «наявність обладнання та матеріально-технічної бази, у тому числі власних виробничих потужностей та/або центрів обслуговування на території України…».

Керівництво «покращувачів» прийняттям законопроекту №0884 легітимізувало ключову корупційну схему закупівлі ліків.

Даний «закон» легітимізує створення посередницьких структур, потужності яких – «два комп’ютери і три стільці».

Це означає, що Міністерство охорони здоров`я може закуповувати ліки не у виробників напряму, а в посередників, які фасуватимуть пігулки, вироблені, наприклад, в Індії. А потім в кілька разів дорожче збувати їх на тендерах МОЗу.

Насправді, влада продовжує ухвалювати відверто корупційні норми, які можна застосовуватимуть і на тендерах по вертольотах для влади чи швидкісних потягах для Укрзалізниці.

Позиція партії «УДАР»: проведення засідання на Банковій  4 березня – незаконне. Рішення, ухвалені на цьому засіданні, не мають жодної юридичної сили.

У зауваженнях Головного юридичного управління ВРУ прописано, що визначення термінів «власні виробничі потужності» і «центри обслуговування на території України» не наведено в чинному законодавстві. Не запропоновано їх визначення і для цілей застосування в даному Законі. У разі прийняття змін в такому вигляді виникне неоднозначне розуміння змісту.

Тому зараз у влади з`явилася чергова можливість розпорядникам бюджетних коштів трактувати Закон по своєму.

Щороку МОЗ проводить тендер із закупівлі ліків. Міністерство закуповує їх останньої миті, та – щедро. На тендері 2012 року, який відбувся у серпні, на закупівлю АРВ-препаратів витратили понад 200 млн. грн. У МОЗі відзвітували, що зекономили на цьому 10 мільйонів бюджетних коштів. Натомість громадські організації запевняють, що міністерство переплатило щонайменше у половину. Зараз відкрилась можливість для застосування ще однієї корупційної схеми.