Народний депутат України VII скликання

Олександр Мочков

Влада планує створити в Україні фінансову поліцію.

В Українських ЗМІ з’явилася інформація те, що в міністерствах України проходить обговорення проекту закону України «Про службу фінансових розслідувань України (фінансової поліції)».

За інформацією ЗМІ автором (відповідальним) за законопроект є Андрій Портнов. До основних нововведень законопроекту можна віднести:

- фінполіція буде силовим органом зі спеціальним статусом та мегаповноваженнями, який буде підпорядковуватися безпосередньо Президенту України;

- новий правоохоронний орган повинен буде зайнятися всіма правопорушеннями проти економічних інтересів держави, розосередженими сьогодні між шістьма різними структурами (вони будуть ліквідовані): податковою міліцією у складі Міністерства доходів, управліннями по боротьбі з економічною та організованою злочинністю МВС, відділом контррозвідувального захисту економіки СБУ, боротьби з контрабандою митниці та Державної фінансової інспекції України;

- серед функцій Служби фінансових розслідувань буде і контроль за дотриманням законодавства в сфері держзакупівель, і боротьба з розтратою бюджетних коштів на всіх рівнях, включаючи підприємства, які отримують допомогу з державних або місцевих бюджетів, та проведення внутрішнього аудиту розпорядників бюджетних коштів. Крім того, у функції фінполіції буде входити протидія відмиванню доходів та боротьба з корупцією;

- арсенал для боротьби з економзлочинами у фінансових поліцейських буде таким же широким, як і у інших силовиків. До прикладу, як і нинішня податкова міліція, вони зможуть проводити перевірки та оперативно-розшукову діяльність. Але до цього приплюсують повний перелік прав, які зараз властиві співробітникам СБУ і МВС. Фінансові поліцейські зможуть застосовувати фізичну силу, носити і застосовувати гумові кийки, сльозогінний газ, вогнепальну зброю. Правда, використання останнього буде суворо обмежена - цього в проекті закону окремо присвячені дві глави.

Серед інших повноважень СФР, які пропонуються законопроектом - право законодавчої ініціативи, можливість зупиняти операції з бюджетними коштами. Більш того, вони зможуть стежити за громадським правопорядком і адміністративними порушеннями, а в разі чого - застосовувати заходи для боротьби з ними, хоча до економічних злочинів адмінпорушення відношення не мають.

Із приходом до влади ПР правоохоронні органи стали одним з найбільш агресивних інструментів боротьби з політичними опонентами та з представниками бізнесу.

Ідея створення фінансової поліції з мегаповноваженнями за умови корумпованої влади означає лише одне – влада намагається створити універсальний орган тиску на «неугодних» і захисту для своїх.