Народний депутат України VII скликання

Олександр Мочков

13 березня президент підписав указ «Про Національний план дій на 2013 рік»

Цей документ – карта дій для чиновників всіх міністерств і відомств, на яку вони мають орієнтуватися в поточному році.

Нацплан на 2013 рік в Координаційному центрі Комітету економічних реформ при президенті переписували кілька разів. Причому, кардинально. Представити документ планували ще в січні, але з призначенням нового уряду у грудні 2012-го терміни довелося перенести.

Партія УДАР вимагає від уряду Азарова публічно відзвітувати за 3 роки роботи. Такий звіт необхідно проводити у залі ВРУ з чітким зазначенням виконання чи не виконання положень Програми економічних реформ «Заможне суспільство, конкурентоспроможна економіка, ефективна держава» заходів.

У попередні роки на виконання програми президента економічних реформ були прийняті такі документи: Національний план дій на 2011 рік (Указ Президента України від 27 квітня 2011 року N 504/2011); Національний план дій на 2012 рік (Указ Президента України від 12 березня 2012 року № 187/2012)

Пройшло 3 роки роботи уряду, призначеного Януковичем, це вже достатній термін, аби проявилися наслідки перших реформ, і суспільство змогло відчути на собі їх дію.

Крім того, уряд має роз’яснити наскільки Програма діяльності Уряду на 2013-2014 роки узгоджується із Планом дій, прийнятим Президентом України.

З огляду на стан виконання попередніх національний планів, новий план на 2013 рік швидше за все так само буде виконаний лише частково.

Зокрема, відповідно до ДОВІДКИ щодо стану виконання у січні-вересні 2012 року Національного плану дій на 2012 рік щодо впровадження Програми економічних реформ на 2010 – 2014 роки "Заможне суспільство, конкурентоспроможна економіка, ефективна держава" (станом на 1 жовтня 2012 року):

• Заплановано до виконання у 2012 році - 604 заходи.

• На той момент настав строк виконання щодо 315 заходів.

• Виконано: 164 заходи (52%).

• Не виконано: 151 захід (48%).

Особливістю Нацплана на 2013 рік є те, що деякі не виконані пункти перекочували в документ з минулого року, а частина не виконаного зовсім не потрапила в новий план.

Найбільшою і принципово не вирішуваною проблемою цього плану, як і попередніх, є те, що ті системні реформи, які необхідні Україні, неможливо поєднати із зміцненням вертикалі влади.

Адже їхня сутність має полягати, насамперед, у децентралізації, збільшенні конкуренції та підвищенні прозорості. Зміцнення «вертикалі влади» означає централізацією, оскільки вона тримається на монопольності та непрозорому «ручному управлінні».

На жаль, практика показала, що будь-які реформи та плани цієї влади ведуть лише до ускладнення життя людей. Змінити це можна лише змінивши владу.